Медіаосвіта на уроках зарубіжної літератури
Викладання літератури має свою специфіку – впливає на емоційну сферу читача. Тому актуальним є використання можливостей сучасних медіа (комп’ютери, відео файли, презентації, анімація, ілюстрації…). Це залучає до процесу переробки інформації механізми образного сприйняття. Використання сучасних медіа включає обов’язковий аналіз отриманої інформації.
Вправи з використанням елементів медіаосвіти. Їх завдання – розвивати критичне мислення учнів, аналізувати отриману інформацію, бачити маніпуляції в новинах, рекламі, інтернеті, розрізняти фейки та правду.
- «Зіпсований телефон».
Важливо знати джерело інформації , як вона передається, як спотворюється в процесі передачі, упускається щось важливе.
- 7 клас, різні варіанти підручників. Учні групами опрацьовують матеріал про письменника, знаходять матеріал в інтернеті, переглядають відео з навчального циклу «Енциклопедія».
- Першоджерелом в літературі є текст. Можна запропонувати учням порівнювати текст твору, його екранізацію, короткий зміст на сайтах.
- Гра «Передай інформацію». Стають ланцюжком, один за одним, 7-10 учнів. Останній передає попередньому жестами якусь літературну інформацію. Так до першого. Потім порівнюють першоджерело і останню інформацію, відгадують твір, подію, персонажа, знаходять невідповідності, з’ясовують причину «збою».
- «Неповні новини». В сучасному інформаційному просторі високою є небезпека маніпуляцій. Нам можуть подавати неповну інформацію з метою приховати правду, важливе. Щоб переконатись у правдивості джерела варто дати відповідь на питання – хто? що? де? коли? чому? яким чином? Такий принцип аналізу інформації можна використати і на уроках літератури, даючи відповідь на ці питання. Наприклад, під час вивчення біографії письменника.
6 клас. Біографія Джека Лондона. Інформація від учня : письменник був золотошукачем. Учні знаходять відповіді на питання хто? що? де? коли? чому? яким чином? в підручнику. Таким чином підтверджують або спростовують даний факт.
- «Власне судження». Часто інформацію людина подає спираючись на власні вподобання, ставлення до події, людини. Тому інформація може спотворюватись.
Гра за казкою «Червоний Капелюшок». Учні поділяються на 4 групи. Їм пропонується розповісти цю історію з різних позицій:
- Телеканал «Вовк-ТБ», що захищає права вовків
- Газета «Казкове королівство», що прославляє подвиг лісорубів
- Радіопередача «Я маю право», де гостя-юрист захищає права дітей, проти жорстокості батьків, що відправили дитину у ліс.
- Випуск новин, в якому є «бегущая строка». Потрібно скласти текст такого рядка про події, що сталися в казці.
Потім учні аналізують результат кожної групи, чим відрізнялось в них трактування казки, чому.
- «Літературні фейки». Учням пропонується скласти новини (речення) по тексту. Іншим потрібно визначити – це фейк чи ні. Звертається увага на деталі в тексті (описи, одяг, роздуми, рухи, кольори, предмети). Щоб дати відповідь, діти звертаються до тексту. Таким чином заглиблюються в нього, дізнаються щось нове, те що пропустили, не помітили.
- Літературне телешоу про життєві цінності після вивчення літературних творів
Реклама літературного твору, персонажа, письменника…
Що нового в Classtim https://www.classtime.com/uk/onovlennya
Створюємо пазли
ЛІТЕРАТУРНІ ПАЗЛИ ЯК МЕТОДИЧНА РОДЗИНКА УРОКУ
- 1. Як використовувати пазли на уроках з дидактичною метою?2. Посилання на пазли у QR-кодах.3. У якій програмі створювати пазли?4. Літературні пазли у паперовому варіанті.Пазл (від англ. jigsaw puzzle) — гра-головоломка, що виглядає як мозаїка, яку потрібно скласти з безлічі фрагментів малюнка різної форми. Пазли дуже корисні для розвитку логічного мислення та пізнавальних здібностей людини, уваги, пам'яті, уяви.1. Як використовувати пазли на уроках з дидактичною метою? Спобуйте використати пазли на уроці, і ви переконаєтеся, що це хороший спосіб підвищити мотивацію учнів до виконання завданнь на уроці.Якщо у вас є можливість використовувати Інтернет в робочому кабінеті, то генератор пазлів - хороша можливість швидко і легко за кілька хвилин створити матеріал до уроку. Щоб пазл не був тільки грою, додаємо на картинку завдання для учнів, яке вони мають виконати, коли складуть пазл. Чудово спрацює елемент змагання на уроці: хто перший складе пазл та виконає завдання! Більшість учнів мають смартфони із постійним доступом до Інтернету, тому вони легко можуть виконувати ці завдання на своїх гаджетах. Уявіть! Смартфон - ефективний засіб навчання! Ось зразок пазлу із завдання для учнів 7 класу.2. Посилання на пазли у QR-кодах.
Щоб учні швидко знайшли в мережі той пазл, який ви їм підготували, можна для посилання на відповідний пазл використати QR-код. За допомогою генератора QR-кодів зашифруйте посилання на пазл. Продемонструйте код дітям із плазми, проектора чи роздрукований на папері. Учні просканують його за допомогою Вайберу чи будь-якого іншого зчитувача QR-кодів і миттєво перейдуть до виконання завдання - складання пазлів.
3. У якій програмі створювати пазли?
Генератор пазлів - програма із інтуїтивно простим інтерфейсом. Яка дозволяє не тільки створити пазл, але й кількома способами вбудувати його на ваш сайт чи поширити у соцмережі. Скріншот програми. Виконайте просту послідовність дій - і пзл згенеровано.Перейдіть до генерата пазлів за посиланням і створіть свій перший пазл! Бажжаю успіху!4. Літературні пазли у паперовому варіанті.
якщо нема можливості використовувати на уроці Інтернет, можна виготовити паперовий варіант літературних паз
Немає коментарів:
Дописати коментар